Ebrar Karakurt, 2000 doğumlu ve Türkiye kadın millî voleybol takımı oyuncusu şampiyon bir sporcu. Ebrar’ın ismi ilgimi çekti. Ebrar ismiyle ilgili neler bulabilirim, acaba 2017’den beri Türk milli takımının Dünya ve Avrupa şampiyonluklarında pay sahibi olmuş Ebrar’ın ismini yeni doğan bebeklerine verenler farkedilecek kadar çok mudur, cevaplamak istedim.

Ebrar, Nişanyan Adlar Sözlüğü’ne göre anlamı Arapça’da “iyilik edenler, hayırlılar” olan, Kuran kaynaklı bir isim1. 2022 yılı verilerine göre bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 100.000 bebeğe Ebrar ismi verilmiş. Bunların büyük bir kısmı kız bebekmiş. Yine Nişanyan’a göre Konya, nüfusa oranlı olarak görülme sıklığının en yüksek olduğu il.

Ebrar’ın 1980’lerde tek tük örneklerini gördüğümüz kullanımı 90’larda hız kazanmış ve 2000’lerde giderek artmış. 2007-2017 arası istikrarlı bir kullanım sıklığına kavuştuktan sonra 2017’de patlama yaparak yeni doğanlara en çok verilen isimler listesine 5. sıradan giriş yapmış2.

Aşağıdaki grafikte Ebrar isminin her 10.000 bebekte verilme sıklığını görüyoruz. Kırmızı çizgi Ocak 2017 tarihine denk düşüyor. Ebrar’ın kullanım sıklığı bir aydan diğerine dört kattan fazla artmış.

Aylara göre Ebrar isminin yeni doğanlara verilme sıklığı

Böyle ani bir yükseliş bana Ebrar’ın 2017-2020 yılları arasında daha da popülerleşmesinde dış bir etkenin rol oynadığını düşündürttü. Bu etkenin ne olduğuna dair ilk ipucu Google Trends’den geldi: Ebrar’ın aranma sıklığına baktığımda Aralık 2016’da insanların Ebrar ismine ilgisinin artmaya başladığını gördüm.

Alt text

Google Trends, aynı tarihlerde “Ebrar Alya Demirbilek” aramalarının da popülerleştiğini gösterdi. Kısa bir araştırmayla gizem çözüldü: Aralık 2016’da yayına başlayan “Çocuktan Al Haberi” isimli programın çocuk oyuncularından birisi 2013 doğumlu Ebrar Alya Demirbilek’ti. Ebrar Alya’nın doğrudan ya da dolaylı olarak 2017-2020 yılları arasında 15.000’den fazla bebeğin ismine ilham verdiğini tahmin ediyorum.

Ebrar Alya etkisinin tesadüf olmadığına dair inancımı güçlendiren diğer bir gözlem Alya isminin de 2017’de benzer bir artış göstermesi.

Alt text

Ancak veri Ebrar Alya etkisinin çok uzun süreli olmayacağını düşündürtüyor: 2020’ye geldiğimizde Ebrar isminin verilme sıklığı Çocuktan Al Haberi öncesi değerlerine yaklaşmış. Alya’da ise benzer bir düşüş gözlemiyoruz. Henüz Ebrar Karakurt’un bebek isimlerine farkedilir bir etkisi olmamış.